2013

2012 2011 2010 2009

RAJD POWSTAŃCZY
W sobotę 29 grudnia odbył się pierwszy klubowy rajd samochodowy szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia powstańczego muzeum w poznańskim „Odwachu”, następnie udaliśmy się pod Hotel Bazar oraz na Plac Wolności, gdzie szukaliśmy powstańczych pamiątek.

 

 

ŚWIĘTO COMMANDOSÓW 2012

Tradycyjnie w połowie grudnia zaprosiliśmy przyjaciół Klubu do Ośrodka Kultury w Swarzędzu. W sobotę 15 grudnia wspominaliśmy wydarzenia sprzed sześćdziesięciudziewięciu laty, kiedy to 1 Samodzielna Kompania Commando wysłała pierwszy patrol nad rzekę Sangro w dalekiej Italii.

 

 

NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada uczestniczyliśmy w poznańskich obchodach 94 rocznicy odzyskania niepodległości. Z tej okazji grupy rekonstrukcyjne z Poznania i okolic przygotowały dla mieszkańców dioramy na Placu Wolności, na którym odbywały się również uroczystości oficjalne z udziałem kompanii honorowych oraz władz regionu.

 

 

ŚWIĘTO ZMARŁYCH
1 listopada nasza delegacja wraz z członkami 80 PDH "Commando" oddała honory poległym aliantom, którzy spoczywają na stokach poznańskiej Cytadeli na kwaterze Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

 

 

II PIKNIK SPADOCHRONIARSKI

6 października uczestniczyliśmy w Pikniku Spadochroniarskim w Wiśle zorganizowanym przez kolegę Piotra Wybrańca. Swój pobyt w tej pięknej miejscowości zaczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Spadochroniarstwa mieszczącego się w Wiśle przy ul. Podleśnej 1a. Następnie asystowaliśmy delegacjom składającym wiązanki pod pomnikiem „Poległych za Ojczyznę”.

 

 

ŚWIĘTO JWK

W dniach 4-5 października uczestniczyliśmy w Święcie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Tradycyjnie obchody podzielono na dwa dni. W czwartek odbyły się „Drzwi otwartych koszar” i z całego kraju ściągały rzesze sympatyków jednostki. Przybyli goście mogli zapoznać się z ekspozycją Sali Tradycji oraz porównać wyposażenie operatorów JWK z historycznym ekwipunkiem ich poprzedników.

 

 

10 LAT CSWL
29 września uczestniczyliśmy w „Dniu otwartych koszar” w Poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Okazją do zaproszenia cywili na teren jednostki była dziesiąta rocznica powstania Centrum po reorganizacji Wyższej Szkoły Oficerskiej.

 

 

45 ROCZNICA POWSTANIA 62 KOMPANII SPECJALNEJ
W dniach 1-2 września w prawie pełnym składzie gościliśmy w Bolesławcu na doniosłych obchodach 45 rocznicy powstania 62 Kompanii Specjalnej Commando. Podróż rozpoczęliśmy już w piątek rano mimo niesprzyjającej pogody naszym Willys`em.

 

 

TACY BYLIŚMY
Pod takim hasłem przebiegał w dniach 23-26 sierpnia III Festyn Komandosa zorganizowany w Dziwnowie przez weteranów 1 Batalionu Szturmowego. Na imprezę nasza grupa przybyła pojazdem Willys. Podczas festynu zaprezentowaliśmy umundurowanie 1 Samodzielnej Kompanii Commando w latach 1942-47.

 

 

GĄSIENICE I PODKOWY
W dniach 16-19 sierpnia członkowie klubu wraz z przyjaciółmi odwiedzili Borne Sulinowo w ramach IX Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych. Zlot od wielu lat jest okazją do luźnych spotkań z przyjaciółmi, na które nie ma czasu podczas realizacji rekonstrukcyjnych przedsięwzięć.

 

 

VIII BIEG KATORŻNIKA
12 sierpnia w Kokotu, koło Lublińca, odbyła się jedna z największych ekstremalnych imprez w Polsce, a mianowicie legendarny „Bieg Katorżnika”, w którym od czterech lat startują członkowie i sympatycy naszego klubu. Słynny „Bieg Katorżnika” organizowany jest od ośmiu lat.

 

 

STREFA MILITARNA
W dniach 13-15 lipca w Podrzeczu koło Gostynia odbyła się kolejna edycja „Strefy Militarnej”. Dla nas jest to najważniejsza impreza w roku zaraz po rocznicach związanych z Commandosami. Tym razem przygotowaliśmy dla zwiedzających kilka atrakcji.

 

 

ŚLUBY UŁAŃSKIE
W czerwcu i w lipcu dwójka naszych przyjaciół z 15 Pułku Ułanów Poznańskich wstąpiła w związek małżeński. W dniu 30 czerwca w kościele parafialnym p.w. Św. Marcina w Konarzewie sakramentalne tak wypowiedzieli Alina i Andrzej Gorczyca, natomiast w dniu 7 lipca w poznańskiej „Wadze” związek małżeński zawarli Agnieszka Kruger i Ryszard Mańczak.

 

 

WOJENNE OPOWIEŚCI - OGRODZIENIEC
W dniach 22-24 czerwca gościliśmy w ruinach Zamku Ogrodzienieckiego, w którym odbywała się inscenizacja bitwy o Monte Cassino. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowaliśmy działanie drużyny komandosów wspartej LKM Bren oraz strzelcem wyborowym.

 

 

DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR W CSWL
W sobotę 2 czerwca udaliśmy się do Muzeum Broni Pancernej przy CSWL w Poznaniu, gdzie dla najmłodszych i tych trochę starszych pasjonatów historycznych militariów przygotowano specjalne niespodzianki.

 

 
DNI MOSINY
W sobotę 26 maja reprezentacja grupy brała udział w prezentacji Grup Rekonstrukcji Historycznej odbywającej się podczas "Dni Mosiny" przy miejscowym Ośrodku Kultury.

 

 

MAJOWY RODZINNY PIKNIK KRWIODAWCÓW
W sobotę 19 maja gościliśmy na majówce Klubu HDK PCK przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu. Impreza tradycyjnie odbyła się na polanie przy Leśniczówce Zieliniec. Podczas tej imprezy po raz pierwszy zaprezentowany został motocykl Ariel
.

 

 

JÓZEFINKI
1 maja uczestniczyliśmy z naszym Willysem w paradzie zabytkowych pojazdów odbywającej się w Swarzędzu. Okazją do spotkania właścicieli old timerów był festyn „Józefinki” w ramach obchodów święta patrona Miasta i Gminy Swarzędz Św. Józefa.

 

 

RAJD ROWEROWY

Korzystając z pięknej pogody i najdłuższego weekendu 29 kwietnia zorganizowaliśmy klubowy rajd rowerowy przez Puszczę Zielonka.

 

 

IV WEEKEND FORTECZNY

W dniu 28 kwietnia uczestniczyliśmy w IV Fortecznym Weekendzie. Impreza po raz kolejny odbyła się w ramach akcji „Poznań za pół ceny!” . A jej główną atrakcją była pierwsza publiczna możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego IIa na Chartowie.

 

 

DNI UŁANA

W 1921 r. 15. Pułk Ułanów Poznańskich został uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego „Virtuti Militari”, za zasługi w wojnie polsko- bolszewickiej. Rok rocznie, łącząc je ze świętem Św. Jerzego, patrona rycerstwa polskiego w okolicach niedzieli 23 kwietnia organizowane są obchody upamiętniające to wydarzenie.

 

 

MEMORIAŁ MIETKA ROCHOWIAKA

W sobotę, 14 kwietnia 2012r., reprezentacja Klubu uczestniczyła w zawodach strzeleckich zorganizowanych przez KŻR LOK Snajper mających na celu uczcić pamięć zmarłego przed rokiem wieloletniego Prezesa Klubu Mieczysława Rochowiaka. W ogólnej klasyfikacji turnieju strzeleckiego z pistoletu P-83 reprezentantka Klubu Magdalena Kapturska zajęła czwarte miejsce.

 

 

COMMANDO MARCH
Na tegoroczną wyprawę do „Ziemii Świętej” wybraliśmy się już w poniedziałek tj. 2 kwietnia i tegoż samego dnia wieczorem celebrowaliśmy urodziny naszej gospodyni Ani. We wtorek zorganizowaliśmy całodniowy wypad do Edynburga, w którym tradycyjnie odwiedziliśmy mogiły zmarłych Commandosów. Następnie przyszedł czas na odwiedzenie najsłynniejszej Edynburskiej ulicy - Royal Mile.

 

 

TOPIENIE MARZANNY
24 marca spotkaliśmy się wraz z przyjaciółmi nad Zalewem Kowalskie, aby w troszkę inny sposób przywitać wiosnę. Dlatego tez nie było typowej kukły spławianej do morza, lecz każdy z przybyłych miał możliwość wcielenia się w postać Marzanny. Wystarczyło trochę odwagi, by zanurzyć się w zimnej wodzie i otchłani tamy…

 

 

MORSOWANIE
Korzystając z przerwy w sezonie rekonstrukcyjnym postanowiliśmy wspólnie wybrać się wraz ze Swarzędzkimi Morsami na kąpiel w przeręblu. 11 marca temperatura powietrza wynosiła 7° C, lecz porywisty wiatr nie dawał tego odczuć. To jak było w wodzie opiszą zdjęcia.

 

 

BITWA O POZNAŃ NA CYTADELI

Na poznańskiej Cytadeli w niedzielę 20 lutego odbyła się rekonstrukcja walk o Poznań z lutego 1945 roku. W deszczu, wśród huku wystrzałów z broni i wybuchów bomb można było obserwować zmagania żołnierzy w niemieckich i radzieckich mundurach.

 

 

MOTO WETERAN BAZAR 2012

W dniu 21 stycznia zainaugurowaliśmy nowy rekonstruktorski rok naszej działalności. Tradycyjnie reprezentacja grupy zawitała na łódzki Moto Weteran Bazar gdzie przy okazji giełdy kolekcjonerskiej można było podziwiać dioramy przygotowane przez rekonstruktorów.

 

 
 
   

2013

2012 2011 2010 2009