2013

2012

2011 2010 2009 2008

ŚWIĘTO COMMANDOSÓW 2011
13 grudnia br. obchodzimy 68 rocznicę pierwszych walk polskich commandosów nad rzeką Sangro. W tym dniu, żołnierze 1 Samodzielnej Kompanii Commando stali się pierwszymi polakami, którzy rozpoczęli akcję bojową na ziemii włoskiej jeszcze przed przybyciem 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

 

 

KOMANDOSI W AON
16 listopada na zaproszenie Sekcji Strategiczno – Obronnej KNSBN Akademii Obrony Narodowej, uczestniczyliśmy w konferencji poświęconej Jednostce Wojskowej Komandosów. Imprezę patronatem medialnym objęły redakcje m.in. „Special Ops”, „Armia” czy „Polska Zbrojna”.

 

 

OPERACJA CASAMASSIMA 2011

Pomysł tej wyprawy do Italii zrodził się w głowie mojej i Magdy już w 2008 roku, lecz na samym początku nie wiedzieliśmy jak wcielić go w życie. Przejdźmy jednak do relacji z pobytu Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Samodzielnej Kompanii Commando przy KŻR LOK w  Swarzędzu na ziemi włoskiej.

 

 

ŚWIĘTO JW KOMANDOSÓW

7 października swoje Święto obchodziła Jednostka Wojskowa Komandosów, jednostka jeszcze do końca września znana była jako 1 Pułk Specjalny Komandosów a obecnie kultywuje min. jego tradycje.

 

 

44 ROCZNICA 62 KS „COMMANDO”

3 września br. w Bolesławcu odbyło się spotkanie żołnierskich pokoleń 62 Kompanii Specjalnej w ramach obchodów 44 rocznicy powstania jednostki. Przed pomnikiem poległych żołnierzy Pierwszej Samodzielnej Kompanii Commando i zmarłych żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej zebrali się byli żołnierze, przyjaciele i sympatycy tej elitarnej niegdyś specjednostki komandosów.

 

 

FESTYN KOMANDOSA

W dniach 26-28 sierpnia dotarliśmy do nadmorskiego Dziwnowa. To kolejne legendarne miejsce jakie każdy interesujący się historią jednostek specjalnych powinien odwiedzić.

 

 

ZLOT W BORNYM

Z wielkim hukiem i w tumanach kurzu przez Borne Sulinowo przetoczył się kolejny, VIII Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”. Nie mogło na nim zabraknąć reprezentantów naszego klubu i „Zuli”. Kilka dni w dawnym garnizonie i na przyległych poligonach na poszukiwaniach czasów świetności tego miejsca. Tradycyjnie nie mogło obejść się bez wizyty przy tzw. „bunkrze Hitlera” oraz na pozostałościach wału pomorskiego.

 

   

BIEG KATORŻNIKA

14 sierpnia reprezentacja klubu uczestniczyła w VII edycji Biegu Katorżnika w rywalizacji drużynowej Galernik Team. Była to najtrudniejsza edycja biegu w jego historii. Tym razem poziom trudności nie wynikał z warunków atmosferycznych, gdyż te były idealne, ale z długości trasy.

 

 

INSCENIZACJA BITWY MONTE CASSINO

W dniach 22-23 lipca po raz kolejny gościliśmy w Ogrodzienieckich ruinach na naszym zdaniem najbardziej kameralnej imprezie dla rekonstruktorów. Odbywająca się już po raz czwarty inscenizacja i tym razem nie zawiodła naszych oczekiwań.

 

 

STREFA MILITARNA 

W dniach 7-10 lipca już po raz czwarty zawitaliśmy na zlot do Porzecza nieopodal Gostynia. W tym roku tematem przewodnim naszej dioramy był obóz Commandosów pod Bolonią kilka dni po zakończeniu działań wojennych na froncie Włoskim.

 

 

FORTECZNY WEEKEND

W dniu 5 czerwca uczestniczyliśmy w zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Twierdza i Dawny Garnizon Poznań” dniu otwartym Fortu I na poznańskiej Starołęce. Na dziedzińcu fortu zaprezentowaliśmy licznie przybyłym gościom pełen przekryj umundurowania i wyposażenia Polskich Commandosów od momentu powstania jednostki poprzez jej szlak bojowy.

 

   

DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR W CSWL

4 czerwca podczas trwającego pikniku z okazji Dnia Dziecka w CSWL  zaprezentowaliśmy sylwetki żołnierzy 2 Zmotoryzowanego Baonu Komandosów z okresu walk o Bolonie.

 

 

RAJD COMMANDO 24H

W dniach 28-29 maja po raz kolejny wspieraliśmy kolegów z Centrum Rozwoju Obronności „Zielony Talizman” podczas organizacji ekstremalnego rajdu przygodowego „Commando 24h”.

 

 

NOC MUZEÓW

14 maja klubowicze wraz z rodzinami wybrali się na wspólne zwiedzanie Poznańskich muzeów militarnych orz zahaczyliśmy o organizowaną po raz pierwszy w Gostyniu imprezę Strefa Nocą.

 

   

WIZYTA U WETERANA

3 maja delegacja klubu oraz Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 KS  ponownie odwiedziła kombatanta z 2 Zmotoryzowanego Baonu Komandosów p. Józefa Fibicha. Tym razem w bojowych uniformach zaprezentowaliśmy repliki broni używane w naszej grupie.

 

 

ZAWODY STRZELECKIE

30 kwietnia cztero osobowa reprezentacja klubu uczestniczyła w Zawodach Strzeleckich GRH rozegranych na obiektach Klubu Strzeleckiego „Bellona” Kalisz w pobliskim Nowolipsku. Na tym kameralnym obiekcie rywalizowano w dwuboju strzeleckim w skład którego wchodziło strzelanie z pistoletu TT i karabinka AK.

 

   

COMMANDOSI I UŁANI

W dniach 16-17 kwietnia delegacja grupy uczestniczyła w dorocznym Święcie 15. Pułku Ułanów Poznańskich, które organizowane jest dla upamiętnienia pierwszej dekoracji pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego "Virtuti Militari".

 

 

COMMANDO MARCH 2011

Pierwszy weekend kwietnia w kalendarzu naszej grupy tradycyjnie już jest zarezerwowany na wyprawę do deszczowej Szkocji. Tak też było i w tym roku. Z kraju wybrało się czterech Commandosów wspartych przez jedna pestkę.

 

 

SPOTKANIE POKOLEŃ COMMANDOSÓW

5 marca 2011, ten dzień na długo wpisze się w naszą pamięć. Otóż we Wrocławiu miało miejsce historyczne spotkanie pokoleń Polskich Commandosów z różnych epok. Weteran 2 Baonu Zmotoryzowanych Komandosów p. Józef Fibich wspominał czasy swej służby pod rozkazami „Wodza” ppłk. Smrokowskiego.

 

 

BITWA O POZNAŃ

20 lutego 2011 wzięliśmy udział w organizowanej przez Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań inscenizacji historycznej pt.: „Bitwa o Poznań”, która to miała na celu przedstawienie ostatnich epizodów walk o stolicę Wielkopolski w II Wojnie Światowej. Na potrzeby inscenizacji wyjątkowo wcieliliśmy się w postacie żołnierzy radzieckich, a po polu bitwy poruszaliśmy się naszym willysem.

 

 

MOTO WETERAN BAZAR

22 stycznia 2011 po raz kolejny wzięliśmy udział w wystawie GRH odbywającej się w ramach Łódzkiej giełdy kolekcjonerów Moto Weteran Bazar która uważna jest za nieoficjalne rozpoczęcie sezonu. Tym razem na naszej dioramie ponownie przenieśliśmy się do okresu pierwszych walk we Włoszech i pobytu w Pescopenatarro.

 

 
 

2013

2012

2011 2010 2009 2008